Uživatelé vozíku se velmi často dostávají do situace, kdy se po příliš dlouhém sezení na vozíku dostaví negativní důsledky. Tyto důsledky velmi často výrazně ovlivňují kvalitu jejich dalšího života.

Výhody používání vertikalizačních zařízení jsou zejména v posílení svalové hmoty, zlepšení dýchání, používání kostí a procvičování pánve. Uživatel, který je vstoje, má daleko lepší přehled o tom, co se děje v okolí, a tím jsou jeho pocity pozitivnější.

Zatěžování hmotností významně posiluje pánev a zdůrazňuje její funkci.

Pozice vstoje může:

  • zlepšovat kvalitu kostí
  • snížit vazové kontrakce
  • zlepšit kardiopulmonární funkce
  • zlepšit zažívání
  • zlepšit růst kostí
  • zvýšit pozornost

Mnoho pacientů s MO používá vertikalizační zařízení. Je prokázáno, že spasticita v nohou těchto pacientů je při pravidelném používání vertikalizačních zařízení výrazně snížena. V posledních letech věda dokázala, že pozice vstoje redukuje a předchází celkové křečovitosti u pacientů s MO.

Při normálním vývoji se dítě nejdříve plazí, pak se okolo osmého měsíce začíná snažit chodit po čtyřech a ve 12-15 měsíci věku se staví a učí chodit. Doporučujeme, aby postižené dítě dostalo své první vertikalizační zařízení v době, kdy jiné děti začínají chodit, to znamení okolo prvního roku věku.

Když stojí:

Když dítě stojí ve vertikalizačním rámu, mění se pánev na klíčový bod. Pánev musí být symetrická a neutrálně nakloněná.

Uživatel musí být v rámu umístěn tak, aby byly obě nohy stejně zatíženy a pánev byla v neutrální pozici. Hlava a trup musí být v ose.

Nakloněná poloha:

Nakloněná poloha výrazně stimuluje uživatele k větší aktivitě, zejména pokud je rám nakloněn o několik stupňů dopředu. Postoj „na znak“ se volí v případech, kdy má uživatel velmi slabé držení hlavy.